Nové povinnosti pre spoločnosti o sledovaní a reportovaní udržateľnosti (ESG)
Právne predpisy EÚ doteraz vyžadovali, aby všetky veľké spoločnosti a všetky kótované spoločnosti (okrem kótovaných mikropodnikov) zverejňovali riziká a príležitosti vyplývajúce zo sociálnych a environmentálnych problémov. Zároveň bola povinnosť zverejniť dostatočné informácie o vplyve svojej činností na ľudí a životné prostredie. Uvedené informácie (najčastejšie ako povinná súčasť účtovnej závierky spoločnosti) majú pomôcť investorom, bankám, spotrebiteľom a ďalším zainteresovaným stranám hodnotiť výkonnosť spoločnosti v oblasti udržateľnosti v rámci európskej ekologickej dohody.
Od 5. januára 2023, kedy vstúpila do platnosti nová Smernica o podávaní správ o udržateľnosti podnikov (CSRD), budú platiť nové povinnosti pre spoločnosti a nové pravidlá reportovania. Nová smernica rozširuje a modernizuje doterajšie povinnosti sledovania sociálneho a environmentálneho vplyvu spoločnosti. Spoločnosti musia prebrať zodpovednosť za svoj vplyv na spoločnosť a životné prostredie, musia identifikovať a zmierňovať vplyvy svojej činnosti na ľudské práva, životné prostredie a dobré hospodárenie. Od širšej skupiny veľkých spoločností, ako aj kótovaných MSP, sa bude teraz vyžadovať, aby podávali Správy o udržateľnosti.
Mnohé spoločnosti sú výrazne ovplyvnené turbulenciou prostredia, nedostatkom zdrojov, zmenou klímy alebo inými otázkami udržateľnosti. Riadne vykazovanie informácií rizík, vplyvov a príležitostí je cieľom novej smernice. Nové pravidlá zabezpečia, aby investori a ďalšie zainteresované strany mali prístup k informáciám, ktoré potrebujú na posúdenie vplyvu spoločností na ľudí a životné prostredie, a aby investori mohli posúdiť finančné riziká a príležitosti vyplývajúce zo zmeny klímy a iných otázok udržateľnosti.
Prvé spoločnosti budú musieť nové pravidlá prvýkrát uplatniť vo finančnom roku 2024, a to na správy zverejnené v roku 2025. Predstavuje to približne 50-tisíc firiem v rámci celej EÚ a to už od roku 2024.
CSRD tiež vyžaduje uistenie o informáciách o udržateľnosti, ktoré spoločnosti nahlasujú a ktoré poskytnú pre digitálnu taxonómiu informácií o udržateľnosti.
Na ktoré spoločnosti sa bude smernica vzťahovať? Do smernice je implementovaný postupný nábeh spoločností na reportovanie:
Čo sa bude musieť zverejňovať?
Zverejnenie konkrétnych vplyvov, rizík a príležitostí v súlade s CSRD je rozdelené na 3 základné piliere:
Radi Vám v súvislosti so zavádzaním uvedených povinností pomôžeme, napríklad pri daných činnostiach:
KONTAKTUJTE NÁS
Eva Šurániová, CA
info@esaudit.sk
Zdroje literatúry